Tomáš Valenta

Stanislava Opočenského 91
550 01 Broumov

ID datové schránky: s6rkfnz
+420 604 43 53 34
info@technickydozor.eu

Selské stavení

MELCHIOR HÄUSLER

VAŠE DOVOLENÁ NA KONCI SVĚTA

 

https://ubytovanibroumov.cz/

https://melchiorhausler.cz

https://dovolenanakoncisveta.cz

 

 

 

 

 

Výměna kotlů ústředního topení

17.03.2013 12:19

V září 2012 byla schválena novela zákona o ochraně ovzduší, jíž Ministerstvo životního prostředí reaguje na neutěšenou situaci v oblasti vytápění tuhými palivy. U domácností, které v ČR tento způsob vytápění využívá, je bezmála 80% kotlů ve stavu nevyhovujícím emisním limitům. Průměrné stáří těchto zařízení je totiž 20-25 let.

Od roku 2014 budou podle znění novely muset staré neekologické kotle do šrotu a už za dva roky nebude možné tyto nevyhovující zdroje tepla ani koupit. Neznamená to však, že za rok bude muset půl milionu lidí odvézt svůj kotel do kovošrotu. Povinnost vyhovět normě bude totiž uložena až do 10 let od vstupu zákona v platnost, takže k výměně kotlů bude docházet postupně až do podzimu 2022. Je tedy dostatek času zjistit parametry svého kotle a připravit se na změnu.

Výměny kotlů postihnou také desítky tisíc sociálně slabších domácností, které nebudou mít prostředky na nákup nového zařízení. "Je zřejmé, že situaci nepůjde řešit bez dotací. Zda ale budou a v jaké výši, není zatím známo," potvrzuje sekretář Asociace podniků topenářské techniky Josef Žďárský. Co na to ministerstvo životního prostředí? Dotace možné jsou, ale zatím jen na severní Moravě. V tomto programu činila podpora 60 000 korun na kotel. "Je plánováno navýšení celkových dotací na výši 100 milionů korun. Když budou k dispozici další peníze, bude program rozšířen i na další kraje.

Nová legislativa přinese také další změnu – za čtyři roky začnou povinné pravidelné revize kotlů na tuhá paliva. Nařízení se opět týká jen centrálního vytápění. "První kontrola technického stavu musí být provedena nejpozději do 31. prosince 2016. Revize bude provádět odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem kontrolovaných zařízení," říká Petr Kučera z ministerstva životního prostředí. Pokud si revizi neuděláte nebo ji odmítnete obecnímu úřadu předložit, hrozí vám pokuta až 50 000 korun.

Podrobnější informace můžete získat přímo na stránkách Ministerstva životního prostředí nebo prostudováním příslušného zákona.

 

Zdroj: www.env.cz, www.idnes.cz